    Ferroxcube E80/38/20-3C97
    Part No.:
    E80/38/20-3C97
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    E
    Supplier Device Package:
    E 80 x 38 x 20
    Material:
    3C97
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Ungapped
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    Length:
    Width:
    1. How to order E80/38/20-3C97 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the E80/38/20-3C97 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E80/38/20-3C97?
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type E E E E -
    Supplier Device Package E 80 x 38 x 20 E 80 x 38 x 20 E 80 x 38 x 20 E 80 x 38 x 20 -
    Material 3C94 3C92 3C94 3C90 -
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - - - 5.07 µH -
    Tolerance - - - - -
    Gap - - - Ungapped -
    Effective Permeability (µe) - - - 1890.0 -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - - - 0.47 -
    Effective Length (le) mm - - - 184.0 -
    Effective Area (Ae) mm² - - - 392.0 -
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - - - 392.0 -
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - - - 72300.0 -
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated -
    Height 1.500" (38.10mm) 1.500" (38.10mm) 1.500" (38.10mm) 1.500" (38.10mm) -
    Length 3.150" (80.00mm) 3.150" (80.00mm) 3.150" (80.00mm) 3.150" (80.00mm) -
    Width 0.780" (19.80mm) 0.780" (19.80mm) 0.780" (19.80mm) 0.780" (19.80mm) -