    Ferroxcube E65/32/27-3C90-G2000
    Part No.:
    E65/32/27-3C90-G2000
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    Supplier Device Package:
    Material:
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Height:
    Length:
    Width:
    1. How to order E65/32/27-3C90-G2000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the E65/32/27-3C90-G2000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E65/32/27-3C90-G2000?
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type E E E E E
    Material 3C94 3C92 3C95 3C90 3C90
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - - - 8.6 µH -
    Tolerance - - - ±5% -
    Gap - - - Ungapped -
    Effective Permeability (µe) - - - 1860.0 -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - - - 0.274 -
    Effective Length (le) mm - - - 147.0 -
    Effective Area (Ae) mm² - - - 540.0 -
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - - - 530.0 -
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - - - 79000.0 -
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 1.291" (32.80mm) 1.291" (32.80mm) 1.291" (32.80mm) 1.291" (32.80mm) 1.291" (32.80mm)
    Length 2.559" (65.00mm) 2.559" (65.00mm) 2.559" (65.00mm) 2.559" (65.00mm) 2.559" (65.00mm)
    Width 1.079" (27.40mm) 1.079" (27.40mm) 1.079" (27.40mm) 1.079" (27.40mm) 1.079" (27.40mm)