    Excelitas Technologies SPCM-AQRH-44-TR
    Part No.:
    SPCM-AQRH-44-TR
    Manufacturer:
    Excelitas Technologies
    Category:
    Photonics - Counters, Detectors, SPCM (Single Photon Counting Module)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSPCM-AQRH-44-TR.pdf
    Description:
    PHOTON COUNTING MODULE
    Manufacturer:
    Excelitas Technologies
    Series:
    SPCM-AQRH-TR
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Single Photon Detector, Time Correlated
    Photon Detection Efficiency:
    65%
    Wavelength Range:
    400 ~ 1060nm
    Dark Count Rate:
    100cps
    Wavelength - Peak:
    650nm
    Max Count Rate:
    37Mcps
    Dead Time:
    22ns
    Voltage - Supply:
    5VDC
    Output:
    TTL 10ns 4.4V
    Detector Type:
    Avalanche Photodiode
    Active Area:
    180μm
    Features:
    Operating Temperature:
    5°C ~ 70°C