    EPSON MC-306 32.7680K-AC0:ROHS
    Part No.:
    MC-306 32.7680K-AC0:ROHS
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SOJ, 5.50mm pitch
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMC-306 32.7680K-AC0:ROHS.pdf
    Description:
    CRYSTAL 32.7680KHZ 9PF SMD
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    MC-306
    Package/Case:
    4-SOJ, 5.50mm pitch
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    kHz Crystal (Tuning Fork)
    Frequency:
    32.768 kHz
    Frequency Stability:
    Frequency Tolerance:
    ±100ppm
    Load Capacitance:
    9pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    50 kOhms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-SOJ
    Size / Dimension:
    0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.100" (2.54mm)