    EPSON MA-406 7.3728M-D0:ROHS
    Part No.:
    MA-406 7.3728M-D0:ROHS
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SOJ, 9.60mm pitch
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMA-406 7.3728M-D0:ROHS.pdf
    Description:
    CRYSTAL 7.3728MHZ 22PF SMD
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    MA-406
    Package/Case:
    4-SOJ, 9.60mm pitch
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    7.3728 MHz
    Frequency Stability:
    ±30ppm
    Frequency Tolerance:
    ±50ppm
    Load Capacitance:
    22pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    80 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-SOJ
    Size / Dimension:
    0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.146" (3.70mm)