    EPSON FA-20H 16.0000MF10Z-AJ3
    Part No.:
    FA-20H 16.0000MF10Z-AJ3
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFA-20H 16.0000MF10Z-AJ3.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
    Shipping
    Inventory:567
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    FA-20H
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±10ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    8pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    80 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 75°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)