    EPSON FA-118T 32.0000MF12Z-AC0
    Part No.:
    FA-118T 32.0000MF12Z-AC0
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFA-118T 32.0000MF12Z-AC0.pdf
    Description:
    CRYSTAL 32.0000MHZ 9PF SMD
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    FA-118T
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    32 MHz
    Frequency Stability:
    ±12ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    9pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    100 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 75°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)