    ECS Inc. ECS-80-12-5PX-GM-TR
    Part No.:
    ECS-80-12-5PX-GM-TR
    Category:
    Crystals
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-80-12-5PX-GM-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 8.0000MHZ 12PF SMD
    Series:
    CSM-7X
    Package/Case:
    HC-49/US
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    8 MHz
    Frequency Stability:
    ±30ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)