    ECS Inc. ECS-73-20-7S-TR
    Part No.:
    ECS-73-20-7S-TR
    Package:
    4-SOJ, 9.40mm pitch
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-73-20-7S-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
    Series:
    ECX-3S
    Package/Case:
    4-SOJ, 9.40mm pitch
    Product Status:
    Not For New Designs
    Frequency:
    7.3728 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    20pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    80 Ohms
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.146" (3.70mm)