    ECS Inc. ECS-60-18-28X-AEN-TR
    Part No.:
    ECS-60-18-28X-AEN-TR
    Category:
    Crystals
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-60-18-28X-AEN-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 6 MHZ 18PF SMD
    Series:
    CSM-4AX
    Package/Case:
    HC-49/US
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    6 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±25ppm
    Load Capacitance:
    18pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    100 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.191" W (12.50mm x 4.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)