    ECS Inc. ECS-41-20-5P-TR
    Part No.:
    ECS-41-20-5P-TR
    Category:
    Crystals
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-41-20-5P-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 4.09625MHZ 20PF SMD
    Shipping
    Inventory:810
    Series:
    CSM-7
    Package/Case:
    HC-49/US
    Product Status:
    Not For New Designs
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    4.09625 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    20pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    150 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)