ECS-300-8-37-CKM-TR.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | ECS Inc. | ECS Inc. | ECS Inc. | ECS Inc. | ECS Inc. |
| Series | CSM-7X | CSM-7X | CSM-7X | CSM-3X | CSM-7X |
| Package/Case | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 25 MHz | 24 MHz | 18.432 MHz | 16 MHz | 8 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| Load Capacitance | 18pF | 20pF | 18pF | 20pF | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 Ohms | 30 Ohms | 40 Ohms | 50 Ohms | 60 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C | -10°C ~ 70°C | -10°C ~ 70°C | -10°C ~ 70°C | -10°C ~ 70°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm) | 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm) | 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm) | 0.276" L x 0.161" W (7.00mm x 4.10mm) | 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) | 0.169" (4.30mm) | 0.169" (4.30mm) | 0.091" (2.30mm) | 0.169" (4.30mm) |