    ECS Inc. ECS-271.2-12-37-AGM-TR
    Part No.:
    ECS-271.2-12-37-AGM-TR
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-271.2-12-37-AGM-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 27.1200MHZ 12PF SMD
    Shipping
    Inventory:664
    Series:
    ECX-1637
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    27.12 MHz
    Frequency Stability:
    ±30ppm
    Frequency Tolerance:
    ±25ppm
    Load Capacitance:
    12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)