    ECS Inc. ECS-270-18-30-JEM-TR
    Part No.:
    ECS-270-18-30-JEM-TR
    Package:
    2-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-270-18-30-JEM-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 27.0000MHZ 18PF SMD
    Shipping
    Inventory:360
    Series:
    ECX-53
    Package/Case:
    2-SMD, No Lead
    Product Status:
    Active
    Frequency:
    27 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±20ppm
    Load Capacitance:
    18pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    30 Ohms
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.055" (1.40mm)