    ECS Inc. ECS-2520MVLC-080-BP-TR
    Part No.:
    ECS-2520MVLC-080-BP-TR
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-2520MVLC-080-BP-TR.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 8.0MHZ CMOS SMD
    Shipping
    Inventory:132
    Series:
    ECS-2520MVLC MultiVolt™
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    8 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    1.6V ~ 3.6V
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    1.8mA
    Size / Dimension:
    0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.035" (0.90mm)