    ECS Inc. ECS-2100A-051
    Part No.:
    ECS-2100A-051
    Category:
    Oscillators
    Package:
    8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-2100A-051.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 5.0688MHZ HCMOS TTL
    Series:
    ECS-2100
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    5.0688 MHz
    Function:
    Output:
    HCMOS, TTL
    Voltage - Supply:
    5V
    Frequency Stability:
    ±100ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    25mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)