    ECS Inc. ECS-200-16-28AX-TR
    Part No.:
    ECS-200-16-28AX-TR
    Manufacturer:
    ECS Inc.
    Category:
    Crystals
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-200-16-28AX-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 20 MHZ 16PF SMD
    Manufacturer:
    ECS Inc.
    Series:
    CSM-4AX
    Package/Case:
    HC-49/US
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    20 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    16pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    30 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 70°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.191" W (12.50mm x 4.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)