    ECS Inc. ECS-196-20-5PDN-TR
    Part No.:
    ECS-196-20-5PDN-TR
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-196-20-5PDN-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD
    Shipping
    Inventory:186
    Series:
    CSM-7
    Package/Case:
    HC-49/US
    Product Status:
    Not For New Designs
    Frequency:
    19.6608 MHz
    Frequency Stability:
    ±100ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    20pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    40 Ohms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)