    ECS Inc. ECS-160-18-33-AEM-TR
    Part No.:
    ECS-160-18-33-AEM-TR
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-160-18-33-AEM-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
    Series:
    ECX-32
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Product Status:
    Active
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±25ppm
    Load Capacitance:
    18pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    80 Ohms
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)