    ECS Inc. ECS-160-18-20BM-JEM-TR
    Part No.:
    ECS-160-18-20BM-JEM-TR
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECS-160-18-20BM-JEM-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16MHZ 18PF SMD
    Series:
    CSM-8M
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±20ppm
    Load Capacitance:
    18pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    40 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.051" (1.30mm)