    Eaton - Electronics Division GMD-150MA
    Part No.:
    GMD-150MA
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMD-150MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 150mA 250VAC 5X20MM
    Shipping
    Inventory:95
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Series:
    GMD
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    150 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    0.046
    Approval Agency:
    CSA, UL
    Operating Temperature:
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)