    Eaton - Electronics Division GMC-400MA
    Part No.:
    GMC-400MA
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGMC-400MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Series:
    GMC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    400 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Medium Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    0.18
    Approval Agency:
    CSA, MITI, UL
    Operating Temperature:
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order GMC-400MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GMC-400MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GMC-400MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GMC-400MA.
    Package/Case
    Series GMC GMC GMC GMC GMC
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 2 A 700 mA 3.15 A 2 A 1.5 A
    Voltage Rating - AC 250 V - 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A 35A 100A 100A 100A
    Melting I²t 8.9 0.85 23.0 8.9 5.4
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)