    Eaton - Electronics Division BK/S500-V-1.25R
    Part No.:
    BK/S500-V-1.25R
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBK/S500-V-1.25R.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Series:
    S500
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    1.25 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    0.84
    Approval Agency:
    BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
    Operating Temperature:
    Color:
    Size / Dimension:
    0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)