    Diotec Semiconductor KBPC10/15/2500WP
    Part No.:
    KBPC10/15/2500WP
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    4-Square, KBPC WP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKBPC10/15/2500WP.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1P 50V 25A KBPC WP
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    4-Square, KBPC WP
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    50 V
    Current - Average Rectified (Io):
    25 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.2 V @ 12.5 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 50 V
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)