    CW Industries GF-125-0007
    Part No.:
    GF-125-0007
    Manufacturer:
    CW Industries
    Category:
    Slide Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGF-125-0007.pdf
    Description:
    SWITCH SLIDE DPST 3A 125V
    Manufacturer:
    CW Industries
    Series:
    GF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    DPST
    Contact Timing:
    Not Specified
    Switch Function:
    On-Off
    Current Rating (Amps):
    3A (AC), 500mA (DC)
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Actuator Type:
    125 V
    Actuator Length:
    Standard
    Contact Material:
    5.08mm