    Central Semiconductor Corp CS220-35M
    Part No.:
    CS220-35M
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCS220-35M.pdf
    Description:
    SCR 600V 35A TO220
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Off State:
    600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    30 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    2.2 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    35 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    40 mA
    Current - Off State (Max):
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C