    Broadcom Limited HCPL-M601-500E
    Part No.:
    HCPL-M601-500E
    Manufacturer:
    Broadcom Limited
    Category:
    Logic Output Optoisolators
    Package:
    6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedHCPL-M601-500E.pdf
    Description:
    OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO
    Manufacturer:
    Broadcom Limited
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Number of Channels:
    1
    Inputs - Side 1/Side 2:
    1/0
    Voltage - Isolation:
    3750Vrms
    Common Mode Transient Immunity (Min):
    5kV/µs
    Input Type:
    DC
    Output Type:
    Open Collector, Schottky Clamped
    Current - Output / Channel:
    50 mA
    Data Rate:
    10MBd
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
    75ns, 75ns
    Rise / Fall Time (Typ):
    24ns, 10ns
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    1.5V
    Current - DC Forward (If) (Max):
    20mA
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 5.5V
    Grade:
    Qualification:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C