HCPL-7601-300E.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Tube | Tape & Reel (TR) | Tube | Tape & Reel (TR) | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 | 1/0 | 1/0 | 1/0 | 1/0 |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms | 3750Vrms | 3750Vrms | 3750Vrms | 3750Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 5kV/µs | 5kV/µs | 10kV/µs | 10kV/µs | 10kV/µs |
| Input Type | DC | DC | DC | DC | DC |
| Current - Output / Channel | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA |
| Data Rate | 10MBd | 10MBd | 10MBd | 10MBd | 10MBd |
| Rise / Fall Time (Typ) | 24ns, 10ns | 24ns, 10ns | 24ns, 10ns | 24ns, 10ns | 24ns, 10ns |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V | 1.5V | 1.5V | 1.5V | 1.5V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |