HCPL-316J-500E.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | 8-SMD, Gull Wing | 8-SMD, Gull Wing | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tube | Tape & Reel (TR) | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms | 3750Vrms | 3750Vrms | 3750Vrms | 3750Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs | 15kV/µs | 15kV/µs | 15kV/µs | 25kV/µs |
| Pulse Width Distortion (Max) | - | 300ns | 300ns | 300ns | 300ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 50ns, 50ns | 100ns, 100ns | 100ns, 100ns | 100ns, 100ns | 100ns, 100ns |
| Current - Output High, Low | 200mA, 200mA | 500mA, 500mA | 500mA, 500mA | 500mA, 500mA | 2A, 2A |
| Current - Peak Output | 400mA | 600mA | 600mA | 600mA | 2.5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V | 1.5V | 1.5V | 1.5V | 1.5V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 20 mA | 25 mA | 25 mA | 25 mA | 25 mA |
| Voltage - Output Supply | 10V ~ 30V | 15V ~ 30V | 15V ~ 30V | 15V ~ 30V | 15V ~ 30V |