    Bourns Inc. SF-0402FP020F-2
    Part No.:
    SF-0402FP020F-2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSF-0402FP020F-2.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MNT 200MA 35VDC 0402
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    Series:
    SinglFuse™ SF-0402FPxxxF
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    200 mA
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    35 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    0.0017
    Approval Agency:
    UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 90°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)