    Bourns Inc. MOV-10D331K
    Part No.:
    MOV-10D331K
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 10mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMOV-10D331K.pdf
    Description:
    VARISTOR 330V 2.5KA DISC 10MM
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    Disc 10mm
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    210 V
    Maximum DC Volts:
    275 V
    Varistor Voltage (Min):
    297 V
    Varistor Voltage (Typ):
    330 V
    Varistor Voltage (Max):
    363 V
    Current - Surge:
    2.5 kA
    Energy:
    43J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    300 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)