    Bourns Inc. 3048L-2-102
    Part No.:
    3048L-2-102
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Angle, Linear Position Measuring
    Package:
    Module, Wire Leads, Threaded
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited3048L-2-102.pdf
    Description:
    SENSOR LINEAR 5.08MM WIRE LEADS
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    Module, Wire Leads, Threaded
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    For Measuring:
    Linear Position
    Technology:
    Resistive
    Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
    Linear Range:
    0 ~ 5.08mm (0 ~ 0.20")
    Output:
    Resistive
    Output Signal:
    Actuator Type:
    Round Shaft
    Linearity:
    ±5%
    Resistance:
    1 kOhms
    Resistance Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Supply:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Wire Leads
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C