    Automation Components, Inc. A/SCTE2-150
    Part No.:
    A/SCTE2-150
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA/SCTE2-150.pdf
    Description:
    Analog Current Sensor, 0-5 VDC,
    Shipping
    Inventory:1
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Current Sensor
    Current - Sensing:
    50A, 100A, 150A (Selectable)
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, 0V ~ 5V
    Sensitivity:
    Frequency:
    50Hz ~ 600Hz
    Linearity:
    Accuracy:
    ±1%
    Voltage - Supply:
    600VAC
    Response Time:
    300ms
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -15°C ~ 40°C