    Automation Components, Inc. A/CTA2-250-RMS
    Part No.:
    A/CTA2-250-RMS
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA/CTA2-250-RMS.pdf
    Description:
    Analog Current Sensor, 4-20mA, D
    Shipping
    Inventory:1
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Current Sensor
    Current - Sensing:
    100A, 200A, 250A (Selectable)
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, 4mA ~ 20mA
    Sensitivity:
    Frequency:
    30Hz ~ 100Hz
    Linearity:
    Accuracy:
    ±1%
    Voltage - Supply:
    8.5V ~ 30V
    Response Time:
    600ms
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -15°C ~ 40°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Unidirectional
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order A/CTA2-250-RMS on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the A/CTA2-250-RMS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A/CTA2-250-RMS?
    Series - - - - -
    Package/Case Module Module Module Module Module
    Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active Active Active Active
    For Measuring AC AC AC AC AC
    Sensor Type Current Switch Current Sensor Current Sensor Current Sensor Current Sensor
    Current - Sensing 150A 10A, 20A, 50A (Selectable) 100A, 200A, 250A (Selectable) 5A 10A, 20A, 50A (Selectable)
    Number of Channels 1 1 1 1 1
    Output Relay, NO Ratiometric, 0V ~ 5V Ratiometric, 4mA ~ 20mA Ratiometric, 4mA ~ 20mA Ratiometric, 0V ~ 10V
    Sensitivity - - - - -
    Frequency 50/60Hz 50Hz ~ 600Hz 30Hz ~ 100Hz 40Hz ~ 1kHz 50Hz ~ 600Hz
    Linearity - - - - -
    Accuracy - ±1% ±1% ±1% ±1%
    Voltage - Supply 600VAC 600VAC 8.5V ~ 30V 8.5V ~ 30V 600VAC
    Response Time 90ms 300ms 600ms 600ms 300ms
    Operating Temperature -30°C ~ 60°C -15°C ~ 40°C -15°C ~ 40°C -15°C ~ 40°C -15°C ~ 40°C