    ATC-Diversified Electronics ARA-240-ABA
    Part No.:
    ARA-240-ABA
    Manufacturer:
    ATC-Diversified Electronics
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedARA-240-ABA.pdf
    Description:
    DUPLEXOR
    Manufacturer:
    ATC-Diversified Electronics
    Series:
    ARA
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    240VAC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    240VAC - Nom
    Load - Max Switching:
    2400VA
    Coil Current:
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator
    Termination Style:
    Plug In, 8 Pin (Octal)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    Release Time:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C