    Assmann WSW Components A-TB508-VK07
    Part No.:
    A-TB508-VK07
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA-TB508-VK07.pdf
    Description:
    TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 5.08MM
    Type:
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
    Number of Positions:
    7
    Positions Per Level:
    7
    Pitch:
    0.200" (5.08mm)
    Header Orientation:
    45°
    Current - UL:
    15 A
    Voltage - UL:
    300 V
    Color:
    Green
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 105°C