    Assmann WSW Components A-TB381-OQ12CV
    Part No.:
    A-TB381-OQ12CV
    Manufacturer:
    Assmann WSW Components
    Category:
    Headers, Plugs and Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA-TB381-OQ12CV.pdf
    Description:
    TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM
    Manufacturer:
    Assmann WSW Components
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
    Number of Positions:
    12
    Positions Per Level:
    12
    Number of Levels:
    1
    Pitch:
    0.150" (3.81mm)
    Header Orientation:
    Vertical
    Plug Wire Entry:
    Termination Style:
    Solder
    Mounting Type:
    Through Hole
    Current - IEC:
    Voltage - IEC:
    Current - UL:
    10 A
    Voltage - UL:
    300 V
    Wire Gauge or Range - AWG:
    Wire Gauge or Range - mm²:
    Color:
    Green
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 115°C