    Analog Devices Inc. ADSP-2191MKCAZ-160
    Part No.:
    ADSP-2191MKCAZ-160
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    DSP (Digital Signal Processors)
    Package:
    144-LFBGA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedADSP-2191MKCAZ-160.pdf
    Description:
    IC DSP CONTROLLER 16BIT 144MBGA
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Series:
    ADSP-21xx
    Package/Case:
    144-LFBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Fixed Point
    Interface:
    Host Interface, SPI, SSP, UART
    Clock Rate:
    160MHz
    Non-Volatile Memory:
    External
    On-Chip RAM:
    160kB
    Voltage - I/O:
    3.00V, 3.30V
    Voltage - Core:
    2.50V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)