    Altran Magnetics, LLC ALEV100-CAN
    Part No.:
    ALEV100-CAN
    Manufacturer:
    Altran Magnetics, LLC
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedALEV100-CAN.pdf
    Description:
    ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
    Manufacturer:
    Altran Magnetics, LLC
    Series:
    ALEV100
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
    Contact Rating (Current):
    100 A
    Switching Voltage:
    1000VDC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Stud, Wire Leads
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Must Operate Voltage:
    16 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC