    Altran Magnetics, LLC AEVT200-B
    Part No.:
    AEVT200-B
    Manufacturer:
    Altran Magnetics, LLC
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAEVT200-B.pdf
    Description:
    DC CONTACTOR 200A 12VDC COIL
    Shipping
    Inventory:12
    Manufacturer:
    Altran Magnetics, LLC
    Series:
    AEVT200
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
    Contact Rating (Current):
    200 A
    Switching Voltage:
    750VDC - Max
    Features:
    Termination Style:
    Stud
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Must Operate Voltage:
    9 VDC
    Must Release Voltage:
    1 VDC
    1. How to order AEVT200-B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the AEVT200-B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AEVT200-B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AEVT200-B.
    Image AEVT200-C-01 AEVT200-B-01 AEVT200-CS AEVT200-BL AEVT200-BS
    Part Number AEVT200-C-01 AEVT200-B-01 AEVT200-CS AEVT200-BL AEVT200-BS
    Series AEVT200 AEVT200 AEVT200 AEVT200 AEVT200
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Coil Voltage 24VDC 12VDC 24VDC 12VDC 12VDC
    Contact Rating (Current) 200 A 200 A 200 A 200 A 200 A
    Switching Voltage 750VDC - Max 750VDC - Max 750VDC - Max 750VDC - Max 750VDC - Max
    Features - - - - -
    Termination Style Stud Stud Stud Stud, Wire Leads Stud
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Must Operate Voltage 18 VDC 9 VDC 18 VDC 9 VDC 9 VDC
    Must Release Voltage 2 VDC 1 VDC 2 VDC 1 VDC 1 VDC