    Altech Corporation RY2-2012-26-5230-L
    Part No.:
    RY2-2012-26-5230-L
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 230V
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Series:
    RY2
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    230VAC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    12 A
    Switching Voltage:
    440VAC - Max
    Load - Max Switching:
    5280VA
    Coil Current:
    14.3 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator
    Termination Style:
    Plug In, 8 Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    184 VAC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    10 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 55°C